Saçlar her kadının en güçlü silahıdır. Kimi gün makyaj yapmadan ya da cilt bakımını atlayarak evden çıkılabilir ancak saçlar her zaman güzel görünmelidir. Evde en bakımsız haliyle oturan bir bayan bile en azından hoş görünecek bir topuzu başından eksik etmez. Saçlar bu kadar önemliyken saç bakımı da asla ihmal edilmez. Bakım kremleri ya da özel kürler belirli aralıklarla uygulanır ki saçlar daha sağlıklı görünsün. Ancak hepimizin bildiği gibi her konuda sağlık temizlikten geçmektedir. Saç temizliği de daha bakımlı saçlara ulaşabilmenin ana şartıdır.

Kuaförde Saç Yıkatmak

Saç yıkama olayını her banyoda yaptığımız gibi aynı zamanda sadece saçlarımızı yıkayarak da yapmaktayız. Özellikle ülkesel alışkanlığımıza bakıldığı zaman saç yıkamayı kişinin evde kendi başına yaptığını görürüz. Avrupa’nın soğuk ülkelerinde saçlar çok nadir evde yıkanır, genellikle kuaförler tercih edilir. Bunun nedeni saçları yıkamaya üşenmek değildir, asıl nedeni kuaförde yapılan temizliğin evde yapılamayacak olmasıdır. Saç konusunda evde yaptığımız hiçbir uygulama yeterince başarılı sonuca ulaşamaz. Bu durum saç temizliğinde de böyledir. Ancak sıklıkla kuaföre gidip saçlarını yıkatmak hem bütçeyi zorlayan hem de ciddi bir zaman kaybı olarak gören bizler muhtemelen evde saç yıkama alışkanlığımızdan vazgeçmeyiz.

Evde Saç Yıkamak

Saç yıkamayı hepimiz severiz ve hepimizin kendine göre yöntemleri vardır. Ancak bu uygulamalar her zaman doğru sonuca ulaşmamızı sağlar mı? Saçlardaki güçsüzlük, kırılmalar ya da yıpranmaların çoğu hatalı saç yıkama alışkanlığından kaynaklanmaktadır. Bu alışkanlığa biraz daha yakından bakıp yaptığımız hataları görmek ufak bir uyarı niteliği taşıyacaktır.

Saçlarınızı yıkamaya başladığınızda yeterince ıslandığından emin olmadan şampuan kullanmamalısınız. Gür ve uzun saçlarda bu sıkıntı daha sık görülmektedir. Uzun saçların dip kısımları ya da uç kısımları kuru kalabilir. Bu kurulukta saç yıpranmanıza ya da tam olarak temizlenmemeye neden olabilir. Bu durumun önüne geçmek için gereğinden fazla saçlarınızı su ile temas ettirebilir ve gerekli ıslaklığı yakalayabilirsiniz.

Saçlarınızda kimyasal bir uygulama söz konusu ise şampuanınızın da krem ihtiva ettiğinden emin olmalısınız. Şampuan sonrası saçlarınızı kremliyor olmanız yeterli bir çözüm olmayacaktır. Saçın kimyasal yapısını bozan boya gibi etmenler kremsiz bir şampuanla daha fazla kırılmaya neden olabilir. Her banyoda saç kremi kullanmanızın yanı sıra saçlarınız için kremli şampuan kullanmanızda fayda var.

Her şampuan saçınız için uygun olmayabilir. Yağlı saçlara sahip bir kişinin kullandığı şampuanın içeriği ile kuru saçlara sahip bir kişinin kullandığı şampuanın içeriği birbirinden farklıdır. Bu nedenle saç tipinizi belirledikten sonra şampuan alışverişi yapıyor olmanız önemlidir. Saç tipinizi belirlemek ve sizin saçlarınıza en uygun şampuanı edinmek için de kuaförünüzden yardım alabilirsiniz. Hatta şampuan teminini de kuaförlerden sağlamak saç sağlığınızı korumak açısından önemli olacaktır.

Saçlarınızı yıkarken kullandığınız şampuan miktarı da temizlik konusunda oldukça önemlidir. Uzun saçlar için kullanılan şampuan miktarı ile kısa saç için kullanılan miktar eşit olamaz. Bu nedenle saçların temizliğini sağlayabilmek için doğru oranda şampuan kullanmalısınız. Bu hem bütçeniz için önemlidir hem de fazla ya da az şampuan saçlarınızın yıpranmasında etkili olmaktadır. Optimum şampuan miktarını birkaç deneme sonucunda bulabilirsiniz.

Saç temizliğinde en önemli konulardan biri de saçları şampuandan ya da saç kreminden arındırmaktır. Özellikle kıvırcık saçlarda bu durum ciddi sorun haline geldiği için özel bir hassasiyet göstermeleri gerekir. Onun dışında saçları derinlemesine durularken bol su tüketiyor olmak ve saçlarda herhangi bir atık kalmamış olmasını sağlamak önemlidir.

Her şeyin en doğrusu işin uzmanlarından öğrenilir. Siz de saç yıkama konusunda soru işaretlerine sahipseniz kuaförünüzden çeşitli öneriler alabilirsiniz. Unutmayın bizim en güzel aksesuarımız onların mesleği dolayısıyla en doğru bilgiler de kuaförlerdedir.