Özellikle kadınlar için en kıymetli aksesuarlardan biri olan saçlar her zaman güzel görünsün istenir. Yapılan işlemlerin de iyi görünmesinin yolu bakımdan geçmektedir. Bakımlı saç için tabi ki belirli aralıklarla saç bakım kürleri uygulamak gerekir ancak bu tek başına yeterli olmamaktadır. Bu nedenle saçların güzel ve sağlıklı görünmesinin bir yolu da saç kesiminden geçmektedir. Yeni kesilmiş ya da kesim şekli henüz bozulmamış bir saç her zaman için göze hoş görünecektir.

Uçlarından Aldırmak

Saç kestirme işlemi ile ilgili genel bir bilgi her kadının aklında vardır. O da saçların sağlıklı uzaması için düzenli aralıklarla kestirilmesi gerekliliğidir. Hal böyle iken çoğu kadın saç kestirmekten çekinir. Kendi için faydalı olacak bir uygulamadan çekiniliyor olmasının tek nedeni de mahalle arası kuaförlerin laftan anlamaz tutumlarıdır. Çoğumuz kuaförlere gitmiş ve saçlarımızın sadece uçlarından aldırmak istediğimizi söylemiş sonuçta da 10-15 santim saç kaybetmiş olarak kuaförden çıktığımız deneyimlerimiz olmuştur. Bu kötü deneyimlerin yarattığı deformasyon kuaför salonlarına özellikle saç kestirmek için nadiren gitmemize neden olmuştur. Ancak unutulmamalıdır ki mahalle arasındaki kuaförler de dahil olmak üzere sektör eskisi gibi işlemiyor. Eskiden kuaförün borusu öterken artık müşteri memnuniyetinin ön planda tutulduğu bir uygulamalar dizisi ile karşı karşıyayız. Sonuç olarak da saçlarımızın uçlarından aldırmak istiyorsak sadece uçlarından alındığı ve kesinlikle daha kısa kesilmediği durumlarla iç rahatlığıyla kuaför sandalyesine oturabiliyoruz.

Neden Saç Kesimi

Saç keratin denilen bir yapıdır ve uzaması için içsel ve dışsal faktörlerin etkileri vardır. Yediğimiz gıdalardan kullandığımız saç maskesine kadar saçlarımızın uzama hızına etkisi vardır. Ancak her bir saç teli ayrı bir kıl hücresinden oluştuğu için uzama farklılıkları da gözleniyor olur. Öncelikle kestirmiş olduğunuz bir saç modelinin en fazla üç hafta dayanacağını biliyor olmak önemlidir. Üç ay sonunda kesimde çeşitli değişiklikler görülüyor olur. Bu değişiklikler bizler tarafından pek fark ediliyor olmasa da kuaförlerin direk dikkatlerini çekmektedir. Saçınıza basit bir fön çektirseniz bile kuaförünüzün içine tam olarak sinmeyecektir. Çünkü fönden elde edilecek optimum faydayı sağlayamamış olursunuz. Bu nedenle saçlarınız için belirli bir kesim programı oluşturuyor olmanız saçlarınıza yaptığınız her işlemin daha güzel görünmesini sağlayacaktır.

Uzun saç ya da kısa saç belirli yüz şekillerinde ve ten renklerinde daha güzel durmaktadır. Bunlarla ilgili internet sitelerinde çeşitli bilgiler bulmanız mümkün ancak hepimizin bildiği gibi internet bilgi kirliliğinin yoğun olarak görüldüğü bir alandır. Bunun yerine kuaförünüze danışmak ve ondan da fikir alıyor olmak daha önemlidir. Yeri geldiğinde günde 4-5 saç kesimi yapan kuaförünüzden kimse daha çok bu konuda bilgi sahibi olamaz. Tabi ki bu konuda son karar sizin ama internetten edindiğiniz bilgileri kuaförünüzde doğrulatıyor olmanız doğru modele ulaşmanızı kolaylaştıracaktır.

Doğru Kuaför

Saçlar her zaman için kadın bedeninde en dikkat çeken alanlardandır. Bu nedenle doğru bir saç kesimi yaptırmanız genel tavrınızda bir değişiklik yaratıyor olacaktır. Bununla beraber belirlediğiniz saç şeklini saçlarınıza uygulayacak kişi de oldukça önemlidir. Kuaförlük eğitimleri sırasında saçla ilgili birçok uygulama yapmış olsalar da her kuaför en güzel saç kesimini sağlayamaz. Örneğin bir kuaför iyi saç boyarken diğerinin sadece kaş şekillendirme tekniği iyi olabilir. Yani ayağınızın alışık olduğu kuaför eğer iyi saç kesimi yapamıyorsa gerçekten iyi saç kesecek kuaförler bulmanız daha başarılı sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır.

Saç sağlığı ve görünümü için belirli aralıklarla saçlarımızı kestirmenin en az saçlarımıza yaptırdığımız bakım kadar önemli olduğunu unutmayın. Ayrıca işinde uzman kuaförler özellikle mevsim değişikliklerinde saç kesiminin daha başarılı sonuçlara yol açtığını belirtmektedirler.