Saçlarımız en kıymetli aksesuarımızdır. Kıyafetlerimizle uyumunun yanı sıra genel olarak ifademiz üzerine de oldukça etkilidir. Bu nedenle saçlarımıza tıpkı cildimize gösterdiğimiz kadar titizlikle özen gösteririz. Ancak saçlar tüm bakımlara rağmen en kolay değişiklik yapılabilen kısmımızdır. Rengi, şekli ya da görüntüsünü gün aşırı değiştirebiliriz. Dolayısıyla saçlar her kadın için bir oyun alanıdır. Uzmanlar bir moral bozukluğu ile en iyi mücadelenin kuaför salonundan geçtiğini açıklamışlardır. Bu nedenle de en ufak bir can sıkıntısında kuaförle yolumuzu kesiştiririz.

Saçlar bu kadar kıymetli aksesuarlar olunca her gün yeni bir şekle sokuyor olmak da ciddi bir yıpranma yaratacaktır. Özellikle saç renginde sıklıkla değişiklik yapılması uzun vadede saç kayıplarına kadar giden bir süreç başlatmış oluruz. Bu durumun önüne geçmek için de saç rengimizle oynamaktan vazgeçmeyiz. Ama gelişen teknoloji farklı ürünleri karşımıza çıkardı.

Bitkisel Boyalar

Saç rengini değiştirmek ciddi bir karardır. Hem saça zarar vermeyecek hem cildimize yakışacak bir uygulama yakın zamana kadar yoktu. Ancak gelişen teknoloji bizlere öncelikle bitkisel boyaları sundu. İçeriklerinin %70’i bitkisel olan bu boyalar saç rengimizi değiştirirken aynı zamanda saçlarımızın kimyasal yapısını da bozmuyor olacaktır. Bu nedenle insanlar sıklıkla bu boyalara yönelseler de genel itibariyle baktığımızda sadece doğada bulunan renklerden oluşan bir kartelada hizmet vermektedir. Hal böyle olunca bitkisel boya ile renk değiştirmek de her zaman istediğimiz sonucu vermez. Bu nedenle çabuk vazgeçer ve kimyasallara döneriz.

Sprey Boyalar

Gelişen teknoloji saç rengi değiştirmede kimyasal boyalar kadar etkili ama geçici bir çözüm daha donmakta. Saç spreyleri. Ana renklerde olan bu spreyler kuru saça uygulandığında saçın yüzeyinde bir boya sağlıyor. Saçınızda sprey varken tarama gibi işlemleri yapmanızda bir sakınca kesinlikle bulunmuyor ancak ömürleri kısa olan bu spreyler saçlarınızı yıkadığınız anda saçlarınızdan uçup gidiyor olacaktır. Ayrıca bu spreyler saç içine nüfus etmediği için herhangi bir zararla karşılaşmanız söz konusu olmaz. Dilediğiniz sıklıkla saçlarınızın rengini değiştirmeniz mümkün.

Kimyasal Boyalar

Saç rengi değiştirmede en çok tercih edilen yöntem kimyasal boyalardır. İster kuaförde saçlarınızı boyatabileceğiniz gibi evde kendi başınıza da boyama yapabilirsiniz. Saçlarınızı boyarken dikkat etmeniz gereken birkaç püf nokta vardır. Öncelikle temiz saça uygulanan boya her zaman istediğimiz sonucu bize sunmayabilir. Bu nedenle kirli saçlarınızla boyama işlemine başlamanız daha sağlıklı sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır. Ayrıca saçlarınızı boyarken önden arkaya doğru yani alın hizasından enseye doğru ilerliyor olmanız önemlidir. Son olarak da saçlarınızın rengini değiştirmek ya da beyazları kapatmak amacıyla bir boyama yapıyorsanız o zaman saçlarınızı boya işlemi bittikten sonra ovalamanız boyanın her yere yayılmasını sağlayacaktır. Boyamadan sonra saçlarınızı çok ince dişli olmayan bir tarakla taramanız da yine saçlarınıza boyanın eşit dağılmasını sağlayacaktır. Kullandığınız boyanın üzerinde saçınızda ne kadar tutmanız gerektiği ile ilgili bilgiler bulunmaktadır. Bu bilgilere riayet ederek 40-45 dakika kadar boyayı saçlarınızda tutup sonrasında yıkamanız ve yıkadıktan sonra mutlaka saç kremi kullanmanız gerekmektedir.

Saçlarınıza uygulayacağınız kimyasal ya da bitkisel boyaya saç derinizin nasıl tepki vereceğini önceden bilemeyebilirsiniz. Bu nedenle uygulamadan en az 24 saat önce hassasiyet testi yapmanız gerekmektedir. Bu test ile önce saçınızın küçük bir parçasını boyarsınız sonrasında ise bu boyanızın parçaya cildinizin nasıl tepki verdiğine bakarsınız. Eğer cildinizde herhangi bir reaksiyonla karşılaşmazsanız saçlarınızın tamamını boyamanızda bir sakınca yoktur.

Saç boyama kolay bir işlem gibi görülse de yoğun kimyasallarla temas etme riskiniz söz konusu olduğu için işin uzmanlarından yani kuaförlerden yardım almanız doğru bir tercih olacaktır.