Saçlarımız en kıymetli aksesuarımızdır. Kıyafetlerimizin, makyajımızın kısacası genel görüntümüzün güzel olarak algılanması için saçlarımızın da bakımlı olması gerekir. Hava kirliliği, kireçli sular ya da boya gibi kimyasal ürünler saçlarımızın güzel görünmesini sağlayan sağlığı elimizden alabilir. Ya da sağlıklı olsa bile saçlarımız dışsal ve içsel nedenler yüzünden parlaklığını yitirebilir. Bu durumda saçımıza eski parlaklığını kazandıracak birçok bakım ürünü kullanıyor oluruz ancak her zaman için tatmin edici bir sonuca ulaşamayız. Bu noktada yapılabilecek en kolay yöntem saça ışıltı katacak boya yöntemleridir.

Genel olarak bakıldığında saçların ana rengine ışıltı katmak için yapılan işlemlerin tamamına röfle denilmektedir. Ancak röflenin de türevleri mevcuttur. Bu türevlerden birisi de balyajdır. Dilimize Fransızcadan geçmiş olan bu kelime anlamsal olarak bir maddenin süpürme yöntemi ile sürülmesi demektir.

RÖFLE Mİ BALYAJ MI?

Röflenin bir türevi olan balyaj çoğu zaman insanlar arasında birbirine karıştırılan kavramlar olarak karşımıza çıkar. Aradaki ayrımı bilmeyen bir kişi röfle yaptırdığı saçlarını balyaj diye adlandırabilir. Aslında ikisi arasında net bir fark vardır. Röfle saçın tamamına uygulanır ve genel olarak amacı ana rengi kırmaktır. Bu nedenle de ana rengin 6 ton açığına kadar uygulama yapılabilir. Balyaj ise saçların genel olarak uçlarına yapılmakla beraber yapılış amacı sadece saça ışık katmaktır. Bu nedenle ışıltılı renkler tercih edilir. Kısa saçlarda saçın üçte birlik kısmına uygulanırken uzun saçlarda üçte ikilik kısma kadar işlem yapılabilir.

Algı olarak da röfle ve balyajın farkları vardır. Röfle saç rengi kırdığı için özellikle her gün yoğun makyaj yapan kişilere önerilirken aynı zamanda ağırbaşlı bir görünüm kazanmanızı sağlayacaktır. Ancak balyaj daha dinamik bir görüntü kazanmamızı sağlamaktadır. Az makyaj yapan, doğallıktan yana olan kişilerin genel olarak tercih ediyor olması daha doğru bir görüntüye kavuşulması açısından önemlidir.

HER SAÇA BALYAJ

Uygulanması ve kullanılması oldukça kolay olan balyaj işlemleri genel olarak bakıldığında her sağlıklı saça uygulanabilir. Ancak hem uygulamanın doğru bir şekilde yapılması ve rahat kullanım imkanı göz önünde bulundurulursa balyaj için kesinlikle yeni kesilmiş yani kesim şekli bozulmamış saçlara yapılmalıdır. En fazla 3 ay önce kestirdiğiniz saçlarınıza balyaj uygulamanız hedeflediğiniz kusursuz görünüme kavuşmanızı sağlayacaktır.

EVDE BALYAJ UYGULAMASI

Genel olarak kuaförlerin kolayca uyguladığı balyaj evde de uygulanabilen bir yöntemdir. Saçlardan rastgele alınan parçaların ışıltı verecek bir renk ile boyanması esasına dayanan kolay bir yöntem olsa da işin uzmanlarından yardım almakta fayda vardır. Balyaj uygulaması sırasında kullandığımız boyalar kimyasal maddeler içerirler. Bu kimyasal maddeler kontrollü uygulanmazsa saçta yanmalar ve hatta saç kayıpları bile görülebilir. Bu nedenle işin uzmanlarından alacağınız yardım ideal sonuca ulaşmanızı sağlıyor olacaktır.

Kuaförlerin genel olarak işleri bizim saçlarımızın sağlıklı olması olduğu için ağır kimyasal madde içeren boyalardan kaynaklanan zararı gidermek için de ciddi çaba harcarlar. Bu çabalarını da boya ya da balyaj işleminden sonra uyguladıkları cila işlemi ile sağlarlar. Boya işleminin hemen hemen 4-5 gün sonrasına randevu veren kuaförlerimiz cila sırasında saçların boyadan yıpranmış olan uçlarına bitkisel yağlardan oluşan karışımlar sürerler. Bu durum da doğal olarak saçlarımızın daha canlı görünmesini sağlamaktadır.

Günlük hayatta iyi görünen bir saç ile insanlar arasına karışıyor olmak kendinize olan güveninizin de artmasını sağlayacaktır. Bu noktada uzmanlar saçlara yapılacak küçük değişikliklerin kişilerin kendilerini daha çok sevmelerini sağladığını belirtmektedirler. Saçları kestirmek ya da ana rengi değiştirmek büyük kararlardır, oysa uzmanların önerdiği küçük değişiklikleri balyaj uygulaması ile yaptırabilir, etrafa ışıltı saçarak güzel görünebiliriz.